Parempaa tehokkuutta laajan palveluyhteistyön avulla
Yrityksen nopea kasvu saattaa aiheuttaa ongelmia logistiikkaketjun hallinnassa.
Vuonna 2015 Ruotsissa perustettu Eloflex on lyhyessä ajassa noussut apuvälinealan merkittäväksi toimijaksi, ja yrityksen kokoontaitettavien sähköpyörätuolien kysyntä on suurta. Eloflex on nyt alan markkinajohtaja, ja sen tuotteita myydään 12:ssa Euroopan maassa. Yrityksen tuotteita määräävät potilaille kunnallisen terveydenhuollon toimijat, ja lisäksi jälleenmyyjät myyvät niitä suoraan käyttäjille.
”Aluksi suunnitelmana oli tarjota Eloflexille perinteistä 3PL-ratkaisua. Yhteistyö on kuitenkin laajentunut, koska yritys tarvitsee myös pyörätuolien toimivuustestausta ennen toimitusta. Työntekijöillämme on tarvittava osaaminen sekä toimivuustestauksen tekemiseen että tiettyjen ongelmien korjaamiseen. Kun huolehdimme koko ketjusta, Eloflexin toiminta tehostuu”, kertoo MTAB:n liiketoiminta-aluejohtaja Carl Hökfelt.
”Kun toimintamme kasvoi ja myynti laajeni uusille markkinoille, meidän oli löydettävä hyvä yhteistyökumppani huolehtimaan logistiikka- ja varastotoiminnastamme. Valitsimme MTAB:n, sillä yritys täytti tiukat luotettavuus-, joustavuus- ja nopeusvaatimuksemme. MTAB on ammattimainen logistiikkakumppani, jonka ansiosta me voimme keskittyä kasvuun ja tärkeään ydintoimintaamme eli tarjoamaan ihmisille mahdollisuuksia parempaan elämään ja suurempaan vapauteen”, kertoo Vigand Nilsson, joka on yksi Eloflexin perustajista.
MTAB tarjoaa ratkaisuja, joihin sisältyvät esimerkiksi toimivuustestaus, asennus ja esikonfigurointi yrityksen kokonaispalvelukonseptin mukaisesti. Työntekijöillä on monipuolista osaamista, minkä vuoksi yritys pystyy tarjoamaan oikeat ratkaisut hyvin erilaisiin tarpeisiin.
”Yhteistyö Eloflexin kanssa on erityisen kiinnostavaa siksikin, että sen tuotteet helpottavat ihmisten elämää”, Carl Hökfelt toteaa lopuksi.